Beton znany był już w starożytnym Rzymie, około 200 lat p.n.e. natomiast został wynaleziony w Asyrii i używany w budownictwie jako sztuczny kamień. Do robienia betonu używano piasku i naturalnej zaprawy z popiołów wulkanicznych głównie z Wezuwiusza. Niektóre zabytki zbudowane z betonu przetrwały do dziś między innymi kopuła Panteonu.

Czym jest tak naprawdę beton?

Prawdziwy, solidny beton jest to połączenie spoiwa z wypełniaczem oraz wodą. Spoiwo to cement, który uzyskuje się przez wypalenie oczyszczonego wapienia, a potem zmieszaniu go z gipsem i innymi dodatkami. Wypełniaczem może być żwir bądź piasek, czasem również używa się sztucznych wypełniaczy takich jak keramzyt.

Dobry beton charakteryzuje wytrzymałość

Niezwykle ważną cechą betonu jest jego wytrzymałość. Beton jest bardzo twardy, zatem jest odporny na rozciąganie czy ściskanie. Wytrzymałość betonu zależy od wielu czynników na przykład od rodzaju cementu lub jego ilości. To właśnie dzięki tej cesze, beton znalazł różne zastosowanie. Przede wszystkim używa się go jako materiału budowlanego, produkowanego w betoniarniach.

Dzięki tak wytrzymałej i zbitej strukturze betonu jest on również wodoszczelny, oznacza to, że naciskając na niego wodą, będącą pod dużym ciśnieniem nie przepuszcza jej w ilości niedopuszczalnej.

Szukasz dobrego betonu? Dobry beton Staszów woj. Świętokrzyskie

Przedsiębiorstwo drogowe BETOMEX Beata Gajek-Dyl

ul. Towarowa 46
28-200 Staszów
woj. Świętokrzyskie

Telefon – zadzwoń, dowiedz się więcej i zamów dobrej jakości beton ze Staszowa +48 15 864 44 19 lub pod numerem +48 798 460 460

Bez używania betonu ciężko byłoby cokolwiek zbudować, dlatego jest on niezbędnym materiałem stosowanym do budowania domów, a także sztucznym surowcem używanym do wykończeń stropów i elementów ściennych. Zatrzymuje również promieniowanie jonizujące, dlatego jest również niezwykle ważny w budowaniu elektrowni atomowych.